Golf är en sport för tjejer och killar i alla åldrar. Men du som börjar spela som riktigt ung har alltid en liten fördel.
Många proffs talar ofta om hur viktig leken är för att bli bra i golf. Allt är inte tävlingar och resultat.
Alla stora spelare har börjat med att vinna en glass nere på övningsgreen mot någon som vågat utmana.
Från och med i år har vi också gjort en speciell satsning på barn och ungdomar som vi kallar "Levla upp på Mälarö GK".
Vi har byggt upp flera banor och träningsområden för de allra minsta ungdomarna. Där kan man träna/leka tillsammans med sin familj utan att behöva vara medlem i golfklubben. Alla är välkomna till natursköna Mälarö GK, både medlemmar och icke medlemmar.
Klubbor finns att låna i receptionen och restaurangen är öppen för alla.
Vi har även två mycket uppskattade veckolånga dagsläger när skolorna slutar. Lägren är öppna för alla som spelar eller vill testa golf.
För alla som börjar spela som riktigt unga finns golfkäventyret på söndagarna. Anmälan till golfäventyret kan ske här: http://www.malarogk.se/se/shop/juniortraning/golfaventyret
Under början av sommarlovet kommer vi att arrangera två stycken sommarläger för barn och ungdomar.
Under lägret kommer vi att ha väldigt kul! Vi kommer att träna och spela mycket golf. För att göra träningen roligare har vi utvecklat vårt övningsområde och använder oss av att "Levla upp" - ett sätt att i små steg närma sig Grönt kort eller att vidareutveckla sin golf.
Teambuilding för träningsgrupperna
Teambuild Er i Ekerö IK genom att boka golf med lektionsal samt mat för en rabbaterat pris per person, boka genom Receptionen eller Kontaktpersonen nedan.
Anmälan till sommarlägret gör du här: http://www.malarogk.se/se/shop/juniortraning/sommarlager
Kontaktperson
Johan Eriksson Tapper Mobil: 0707-509255, Mail:
johan@troxhammargk.se